Олександр Горбунов: «Національна безпека України напряму залежить від ринку енергетики.»

Май 19, 2015 | Новини | Просмотров: 1720 | Комментариев: 0

На сьогоднішній день одним з ключових пріоритетів України є підвищення енергоефективності і досягнення енергонезалежності. Проте не кожен українець розуміє, чому саме ці питання є першочерговими.

Нещодавно Президент України підписав два законопроекти (реєстраційний №1313 та №1409), які стосуються саме проведення масштабної енергомодернізації України. Тож, ми вирішили поговорити про енергоефективність з народним депутатом України від Кіровоградщини Олександром Горбуновим.

Олександре Володимировичу, про енергомодернізацію говорять уже дуже давно. Тож, що змусило народних депутатів звернути увагу саме зараз до цієї теми?

Саме питання подальшої співпраці з Російською Федерацією змусило нас підняти це питання. Україна дуже залежна від імпорту енергоносіїв з країни-агресора, що робить нас вразливими. Нам необхідно вживати заходів для того, щоб зменшити споживання імпортного російського газу, замінити його будь-якими іншими видами палива. У цьому й полягає наша національна безпека.

Крім того, як ми знаємо, Україна має величезні зобов’язання перед Енергетичним співтовариством, перед Європейським Союзом щодо запровадження їхніх стандартів енергозбереження.

Трохи про підвищення тарифи. Які ви вбачаєте кроки, щоб зупинити безконтрольне підвищення тарифів і хто буде відповідальний? Уряд?

Перш за все питання підвищення тарифів – це питання не до Уряду. Сьогодні встановленням цін і тарифів займається не Кабмін, а незалежний орган. Тож, це питання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Уряд наполягає на тому, щоб всі тарифи, які встановлені незалежним органом, пройшли незалежний аудит найбільших чотирьох міжнародних світових компаній. Наразі чекаємо висновків НКРЕКП з цього питання.

Питанням встановленням ціни та тарифів на комунальні послуги повинна займатися структура, яка була б 100-відсотково незалежною від політиків, чи-то уряду, чи-то президента. Наступним кроком є прийняття окремого закону про НКРЕКП. Це дасть змогу отримати відповідь на питання, хто буде відповідати за прозорість, професійність і якість встановлення тарифів.

Ми забуваємо ще й про інші кроки, які зроблені з метою зменшення фінансового навантаження – розроблено механізм адресного субсидування для населення.

Крім того, на сьогоднішній день Урядом запроваджений так званий «пільговий тариф» у теплогенеруючих установах, які будуть використовувати альтернативні види палива, окрім газу. Мова іде про можливість населенню отримати кредити на встановлення негазових котлів, де Уряд бере на себе частину фінансового навантаження – 20 % відшкодування.

Ми маємо відійти від споживання дороговартісних енергоносіїв та знайти альтернативу.

Ви маєте безпосереднє відношення до законопроектних норм в сфері енергомодернізації. Мова іде про нещодавно прийняті законопроекти № 1313 і 1409. Розкажіть про них.

Так, я вніс чимало поправок до даних законопроектів, адже маю своє власне бачення з приводу розвитку ринку енергетики.

Перш за все, законопроекти дають можливість запустити в роботу приватних інвесторів в бюджетну сферу для її утеплення і зменшення споживання енергетичних носіїв. Мова іде про те, що повернення інвестицій на утеплення буде проводитись не за рахунок видатків держбюджету, а за рахунок отриманої різниці в результаті скорочення споживання енергетичними ресурсами відповідними бюджетними установами. А це спонукатиме підприємців та інвесторів започатковувати підприємства, які будуть конкурентоспроможними на ринку. Це величезний простір для тих, хто хоче створювати розумну енергетику. Більш того, це величезний потенціал економії в бюджетній сфері до 1 мільярда кубічних метрів.

Тобто, кіровоградські бізнесмени мають потужний стимул для розвитку?

Майже кожного тижня я зустрічаюся з виборцями, серед яких дуже багато представників малого, середнього бізнесу й тих, хто тільки думає про відкриття своєї справи. Мені постійно розповідають про власний досвід встановлення сонячних батарей чи теплогенеруючих установ. Це наштовхнуло мене на думку проведення форумів на всіх рівнях – районному, міському, обласному, що дозволить нам сформувати банк ідей. А в майбутньому такі ідеї перетворяться в інвестиційні проекти енергомодернізації Кіровоградщини.

На прикладі м. Кіровограда можу сказати, що близько 52 % житлового фонду збудовано ще в 60-80 роках ХХ століття й потребує комплексних заходів із теплової санації. Вже існує відповідний пілотний проект, який нажаль, потребує значних фінансових коштів.

Мною ініційоване питання, щоб для реалізації цього проекту були виділені кошти з державного бюджету за рахунок спеціальної державної бюджетної програми. Але наша область не єдина, де існує питання низької енергоефективності переважної частини житла.

Суть в тому, що інвестиції, які будуть іти в енергоефективність, призведуть до скорочення енергетичного споживання і його раціонального використання. В результаті скорочення енергетичного споживання буде знижуватись розмір розрахунків на житлово-комунальні послуги. Це не пропущення, це реальна й дієва практика наших європейських партнерів. Після отримання економічного ефекту буде зрозуміло, для чого і куди ідуть сплачені кошти.

Наприкінці ще одне питання, яке цікавить кожного. Чи буде найближчим часом проіндексовано заробітні плати і пенсії?

Безперечно, маємо позитивні зрушення. Коаліція спільно з Урядом зацікавлені у тому, щоб населення отримувало більше і ми спільно працюємо в цьому напрямку, щоб знайти фінансові ресурси. На мою думку, вже найближчим часом буде проведено індексацію грошових доходів, – наприкінці розмови зазначив Олександр Горбунов.

Новость не имеет комментариев
Проверочный код